My-PV – WiFi Energy Meter incl. 3x clamps 75A – 20-0107
The my-PV WiFi meter analyzes the power flows of the PV-system.
Using WiFi, it transmits the information of excess power to the router.
This means that only the energy that is currently available is used to generate heat.
Therefore, no feed-in to the power grid: PV self-consumption is maximized and the public low-voltage grid is relieved.
The my-PV WiFi meter is mounted in the distribution cabinet directly after the utility meter and measures the load flow via three external folding current transformers.
Using WiFi, it transmits the information of excess power to the router.
This means that only the energy that is currently available is used to generate heat.
Therefore, no feed-in to the power grid: PV self-consumption is maximized and the public low-voltage grid is relieved.
The my-PV WiFi meter is mounted in the distribution cabinet directly after the utility meter and measures the load flow via three external folding current transformers.
19
People watching this product now!
247.80€
Par pièce
2 en stock
2 en stock
| Quantité | Prix | Remise |
|---|---|---|
| 0-2 | 247.80€ | 0% |
| 3-5 | 242.84€ | 2% |
| 6-10 | 240.37€ | 3% |
| 11+ | 237.89€ | 4% |
Description
Caractéristiques techniques
| Type | Compteur d'énergie triphasé |
|---|---|
| Communication | WiFi |
| Plage de mesure | 0 – 75 A |
| Alimentation | 230 V AC (±10 %) |
| Montage | Rail DIN 35 mm |
| Indice de protection | IP51 |
| Température ambiante | -20 à +60 °C |
| Dimensions | 90,2 × 71 × 57,5 mm |
| Poids | Environ 200 g |
| Raccordement | Bornes à vis |
| Section max. des bornes | 2,5 mm² |
| Couple de serrage | 0,4 Nm |
| Longueur de dénudage | 6 à 7 mm |
| Transformateurs de courant inclus | 3 pinces ampèremétriques |
| Diamètre max. conducteur | 10 mm |
| Dimensions des pinces | 26,5 × 24 × 41 mm |
| Poids des pinces | 3 × 80 g |
| Longueur des câbles | 3 m |
Foire aux questions
Avis clients
Note 0 sur 5
0 reviews
Note 5 sur 5
0
Note 4 sur 5
0
Note 3 sur 5
0
Note 2 sur 5
0
Note 1 sur 5
0
Soyez le premier à laisser votre avis sur “My-PV – WiFi Energy Meter incl. 3x clamps 75A – 20-0107” Annuler la réponse

Avis
RéinitialiserIl n’y a pas encore d’avis.